Haber

Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisi Silivri’de açılıyor

İSTANBUL (İGFA) –Silivri Belediye Meclisi’nin Aralık 2022 meclis toplantısının ikinci oturumu, meclis üyelerinin katılımıyla belediye meclisi salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya MHP Küme Başkan Yardımcısı Sultan Aşkın, AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Sami Barlas, CHP Küme Başkan Yardımcısı Bora Balcıoğlu ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, Pazartesi günü ilgili komisyonlara gönderilen 7 gündem maddesine ilişkin komisyon raporları meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Toplantıyı yöneten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’de hayata geçirilen ve Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisi olan Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete gireceğinin haberini verdi. Recep Tayyip Erdoğan. .

“TÜRKİYE DEV BİR PROJEYE İMZA ATIYOR”

Silivri’de inşa edilen Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisinin inşaatının tamamlandığını bildiren Lider Yılmaz, “Enerji Bakanımız Fatih Dönmez, Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Projesi’nin önümüzdeki hafta içinde hizmete açılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın varlığı. Programda bir değişiklik olmazsa cuma günü Cumhurbaşkanımızı Silivri’de yeniden ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Dünyanın elektrik krizinin gündemde olduğu bir dönemde Türkiye, Marmara Denizi’nin dibindeki eski doğal gaz sahasında 4,6 milyar metreküp doğal gazı depolayacak dev bir projeye imza atıyor. Proje ile 4,6 milyar metreküp depolama alanı ve günlük 75 milyon metreküp geri üretim yapılacak. Bu amaçla Marmara Denizi’nde Anadolu-01 ve Aras platformları kuruldu. Sabit deniz platformu altında 18 kuyu açılmış olup, önümüzdeki hafta açılacak olan doğal gaz depolama tesisi, Avrupa’nın kendi alanında en büyük tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu