İş

SAMEKS Temmuz 2023 Sonuçları Açıklandı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satın Alma Yöneticileri Bileşik Endeksi (SAMEKS), bir önceki aya göre 4,0 puan gerilemesine rağmen 51,3 puan ile referans fiyatın üzerindeki seyrini sürdürdü.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS Temmuz 2023 sonuçları açıklandı.

Buna göre, söz konusu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak 51,6’ya gerilerken, Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi bir önceki aya göre 8,4 puan yavaşlayarak 50,1 oldu.

Sektörde yeni siparişlerdeki hızlı düşüşle birlikte üretimin bir önceki aya göre gerilediği görüldü. Hizmetler sektöründe girdi alımlarındaki artış devam etmiş, ancak iş hacmi olumsuz bir görünüm sergilemiştir.

Böylece her iki ana fasıldaki artış oranı bir önceki aya göre gerilerken; 50 eşik değerinin üzerinde seyreden endeks değerleri, Temmuz ayında da reel sektör büyümesinin devam ettiğine işaret etti.

Söz konusu gelişmeler sonucunda ilk iki çeyreğe ilişkin olumlu imajıyla SAMEKS, bu dönemde ekonomik aktivitenin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak devam ettiğine işaret ederek, Temmuz ayında 50 eşiğinin üzerindeki seyrini sürdürdüğüne işaret ederek, reel kesimde olumlu bir görünüm.

espiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu