Haber

Hangi bakan nereden aday gösterilecek? Son lobi bilgilerine göre Bakan Soylu istediğini aldı.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yüksek komisyon, AK Parti milletvekil listeleri üzerindeki çalışmalarına son verdi.

BÜYÜK RESIDENCE KAPINIZDA

Listelerde köklü bir yenilenme yaşayan AK Parti’de en az 3 kez görev yapmış 73 isim olmayacak. Mevcut kabinedeki bakanlar ilk sıradan aday olacak.

HANGİ BAKAN NEREDEN BAŞVURU YAPAR?

Peki hangi bakan nereden aday gösterilecek? Bu konuda da ince ince irdelenmekte ve üzerinde durulmaktadır. Son kulis bilgilerine göre, daha önce Samsun’dan aday olduğu söylenen ve bunu istemediğini iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul’dan aday olacağı söylendi. İddiaya göre; Mega kentten Bakan Soylu’nun yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş da aday olacak.

İşte son lobicilik bilgilerine göre diğer isimler ve aday olacakları iller;

  • Kayseri’den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
  • Osmaniye’den Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık
  • Bursa’dan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank
  • Şanlıurfa’dan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati
  • Diyarbakır Adalet Bakanı Bekir Bozdağ
  • Samsun’dan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
  • İzmir Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

GENEL LİDERLER DE BELİRLENECEK

AK Parti listelerinden üç parti seçime girecek. HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun Batman’dan aday gösterilmesi bekleniyor. Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın nereye aday olacağı henüz belli değil.

OĞULLAR DA LİSTEDE

MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş Ankara’dan, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç Manisa’dan aday olacak. Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in de listeye Ankara’dan girdiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu