Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte: Varil Fiyatı 87,19 Dolara Ulaştı

Brent petrolün varili 87,19????????? uluslararası pazarlarda. Dolar cinsinden işlem görüyor.

Dün 86,88 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,83 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 10.09’a göre yüzde 0,41 artışla 87,19 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili birkaç dakika içinde 83,92 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarının yükselişinde Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretiminde planladığı kesintilerin arz sıkıntısı yaşanabileceği endişeleri etkili oldu.

OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın günlük 1 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintisini Ekim ayına kadar uzatması bekleniyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, geçen ayın başında ülkesinin piyasayı dengeleme çabaları kapsamında Eylül ayında petrol arzını gönüllü olarak günde 300 bin varil azaltacağını açıklamıştı.

Novak, dün yaptığı açıklamada Rusya’nın OPEC üyesi ülkelerle yeni bir anlaşmaya vardığını belirtti. Novak, Rusya’nın petrol ihracatını azaltacak anlaşmanın ayrıntılarını önümüzdeki hafta açıklayacağını kaydetti.

Uzmanlar, küresel arzın daha da daralmasıyla petrol fiyatlarının yılın geri kalanında artmasını bekliyor.

Yeni ayın ilk gününde piyasalar dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki faiz oranı ipuçlarına ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’den gelen ekonomik aktivite sinyallerine odaklandı.

Teknik olarak Brent petrolünde 87,27 dolar ile 87,35 dolar aralığının direnç olarak görülebileceği, 86,87 dolar ile 86,75 dolar aralığının ise dayanak noktası olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu